Teknoloji

Snapchat Nedir? Snapchat Ücretli midir?

Snapchat, fotoğraflar üzerine kurulmuş bir sosyal medya platformudur. Burada insanlar birbirlerine fotoğraf ve resimlerle sohbet kurarlar. 2011 Eylül ayında yayınlanan Snapchat büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulamada birçok özellik bulunmaktadır. Bunların biriside story’dir. Story olarak paylaştığınız video ve fotoğraflar 24 saatin sonunda otomatik olarak kaldırılır. Mesaj gönderdiğiniz veya story paylaştığınız gönderiyi birisi ekran fotoğrafı alırsa size bildirim gelmektedir. Oldukça kullanışlı olan bir diğer özelliği ise Yüz filtreleridir. Farklı ve binlerce olan bu filtreler sayesinde yüzünüzü apayrı biçimde şekillendirerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Her gün, her saat ortalama 1 milyarı geçkin kullanıcı bu yüz filtrelerini ve mesajlaşma biçimini kullanıyor. Günlük kullanıcı sayısı ise 250 milyonu geçkindir.

İlginizi Çekebilir: Messenger Ücretsiz midir? Messenger Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Snapchat fotoğraf, video ve mesajlaşarak görüşme özelliği sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Snapchat’te diğer uygulamalarda da olduğu gibi Story özelliği mevcuttur. Diğer uygulamalardan farkı ise 24 saat sonra silinmesidir. Sevdikleriniz ile Görüntülü konuşma özelliğinden faydalanarak keyifli vakitler de geçirebilirsiniz.

Snapchat Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Snapchat hesabı açmak için:

 • App Store veya Google Play Store üzerinden Snapchat’i indiriyoruz.
 • Uygulamaya girdikten sonra ‘’Kaydol’’ butonuna basıyoruz.
 • Karşımıza çıkan yerden Şifre, Doğum tarihi ve e-postalarımızı girerek işlemleri tamamlıyoruz.
 • İlerlediğimizde kendimize bir kullanıcı adı belirledikten sonra yeni hesap açma işlemini tamamlamış oluyoruz.

Snapchat Neden Kullanılıyor?

Snapchat’i kullanmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Öncelikle burasıda İnstagram, Twitter ve Facebook gibi bir sosyal medya platformudur ve diğerlerinden özellik olarak farklıdır. Vakit geçirmek için uygulamaya giriş yaptığınızda bile keyifli fotoğraflar çekinerek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Story’de insanların paylaştıklarına ve kendi paylaştıklarınıza göz atarak da eğlenebilirsiniz. Discover özelliği sayesinde kuruluş ve markaların sattıkları ürünleri ve ilginizi çeken reklamlara bakabilmeniz mümkün. National Geographic, Daily Mail ve CNN gibi bir sürü içerik hazırlayıcının burada sunduğu videoları da bulup izleyebilirsiniz.

Snapchat Nedir? Snapchat Ücretli midir?

Snapchat Nasıl Giriş Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Snapchat 2021 yılında Evan Spiegel isimli yazılımcı tarafından kurulan bir sosyal medya uygulamasıdır. Kurulduktan sonra Evan Sipegel’ın üniversite arkadaşları olan Bobby Murphy, Leo Nuh Katz, Daniel Smith ve David Kravitz tarafından geliştirilerek insanlara sunuldu. Kısa sürede hızlı bir yükseliş yakalayan uygulamaya Facebook’un kurucu patronu olan Mark Zuckerberg satın almak istedi ama anlaşma sağlanamadığı için satın alamadı. Anlaşma olmadığı için ve Snapchat’in özelliklerini yenilikçi bulan Zuckerberg aynı özellikleri farklılaştırarak İnstagram uygulamasına geçirdi. İnstagram diğer platformlara göre daha kapsamlı ve yenilikçi bir davranış sergilemesi ile bütün rakiplerinin önüne geçti.

Snapchat’e mobil veya bilgisayar üzerinden giriş yapabiliriz. Mobil üzerinden giriş yapacaksanız Google Play Store ve App Store’dan, bilgisayar üzerinden girecekseniz Web sitelerine girmeniz yeterlidir. Eğer bir hesabınız zaten mevcutsa karşınıza açılan sekmeden kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak rahatça giriş yapabilirsiniz.

Snapchat Kimin?

Uygulamanın geliştiricileri ve tasarımcıları David Kravitz, Daniel Smith, Bobby Murphy, Evan Spiegel ve Leo Noah Katz’dir. Tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan bu platform 2011’de çıkmıştır. Platform çıkar çıkmaz 20’den fazla dil seçeneğiyle sunuldu. Bunlardan bazıları: Arapça, Çince, İtalyanca, İsveççe, Türkçe ve Rusça diye devam etmektedir. Snapchat’in merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer almaktadır.

Snapchat ücretli midir?

Snapchat kullanıcılarının uygulamadan ücretsiz olarak faydalanabilmesini istemiştir. Sadece platform içerisinde yer alan farklı yerlerde reklam vermeniz ve paylaştığınız story’i tekrar görüntülemek için sizden belirli bir ücret istemektedir.

Snapchat Hesap Şifresi Nasıl Değiştirilmektedir?

Dünyaca ünlü popüler uygulamalardan birisi olan Snapchat, anlık olarak fotoğraf, video ve mesajlaşma ile insanların birbirine erişebilmesini sağlamaktadır. En çok kullanan ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 milyondan fazla insan Snapchat kullanmaktadır. Snapchat’e yeni kullanmaya başlayan kullanıcıların en çok sordukları sorulardan biriside hesabımın geçerli olan şifresini nasıl değiştirebilirim? Adımlarla bu soruyu rahat bir şekilde cevaplandıracağız.

Snapchat Nedir? Snapchat Ücretli midir?
 • Şifresini değiştirmek istediğimiz hesaba giriş yaptıktan sonra Profil’e tıklıyoruz. Sağ üst köşe’de yer alan Çark İşareti yani Ayarlar kısmından Şifre diyoruz.
 • Sırasıyla bu işlemleri yaptıktan sonra mevcut şifrenizi giriyorsunuz ve yeni şifrenizi iki defa girerek oluşturuyorsunuz.

Böylelikle kısa bir yoldan şifrenizi değiştirmiş oluyorsunuz.

Snapchat Hesap Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Snapchat hesabınızın mevcut şifresini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Hesabınıza ilk başta kayıt olurken yazmış olduğunuz e-posta veya telefon numaranız hala duruyorsa şifrenizi Snapchat’in giriş yapma yerinden yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan adımları takip ederek kolay bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Snapchat uygulamasına girdikten sonra ‘’Şifrenizi mi unuttunuz?’’ seçeneğine tıklıyoruz. Ardından şifrenizi sıfırlamak istediğiniz hesabı hangi yol ile sıfırlamak istediğinizi seçin (Telefon numarası veya e-posta).
 • Gerekli işlemleri ve bilgileri doğru bir şekilde girerek gelen doğrulama kodunu uygulamada sizden istenen yere giriyorsunuz.
 • Son olarak koymak istediğiniz şifreyi ekleyebilirsiniz.

Şifrenizi unutup tekrardan aynı adımları tekrarlamamak için bir kenara not etmekte her zaman fayda var.

Snapchat Nasıl İndirilir?

Snapchat’i indirip kullanabilmemiz için sadece mobil cihazdan giriş yapabilmemiz lazımdır. Şu anlık sadece App Store ve Google Play Store’u destekleyen uygulamanın indirme bağlantıları aşağıda yer almaktadır.

App Store

Google Play Store

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Snapchat fotoğraf, video ve mesajlaşma üzerinden konuşma özelliği sunan bir uygulamadır. Snapchat hesabınızı silmek istiyorsanız birkaç basit adımla bu mümkün olacaktır. Adımlar şu şekildedir:

 1. Hesabınızın açık olduğu mobil cihazınıza giriyorsunuz. Ardından https://accounts.snapchat.com/accounts/delete_account bağlantısına tıklayarak silmek istediğiniz hesabın kullanıcı adı ve şifresini yazıyorsunuz. Girdikten sonra tekrardan kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecektir doğru bir şekilde tekrardan dolduruyoruz. Hesabınıza bağlamış olduğunuz telefon numarası ve e-posta adresinizi gelen doğrulama kodunu giriyoruz. Karşımıza çıkan yerden hesap silme seçeneğine tıklıyoruz. İşlemi tamamladıktan sonra hesabımız gerekli kontrollerden geçip kapanacaktır. İleride fikrinizi değiştirerek tekrardan kullanıma geçmek isterseniz kullanıcı adı, şifre ve hesabınıza bağlı olan telefon numaranızı aklınızda tutmanızda fayda var.
 2. Snapchat’in istediği gerekli adımları doğru bir şekilde doldurup gönderiyoruz. Hesabınız 30 gün boyunca devre dışı kalacaktır ve etkileşim halinde bulunduğunuz insanlarla konuşamayacaksınız.
 3. 30 gün içerisinde giriş yaparsanız hesabınız tekrardan kullanıma geçecektir ama 30 gün içerisinde ve sonrasında giriş yapmazsanız hesabınız, profiliniz, arkadaşlarınız, sohbetleriniz, hikayeleriniz, cihaz verileriniz, konumunuz ve paylaştığınız Snap’ler tamamen kalıcı olarak silinecektir. Tek bir şey kalıcı olarak silinmez o da satın almış olduğunuz ek paketlerdir. Bunlar yasal ve güvenlik açısından Snapchat tarafından korunmaktadırlar.

Hesap silme işleminin bir nevi hesap dondurma işlemi olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü 30 gün içerisinde girerseniz zaten sadece hesap kapalı bir şekilde duracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir