Otomobil

Volkswagen Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Detaylı Rehber!

Volkswagen’inizde bir gösterge paneli arıza lambası veya sembolü görürseniz ne yapmalısınız? İster VW Golf, Polo, T-Roc veya başka bir model kullanıyor olun, gösterge panelinizdeki uyarı ışıkları Volkswagen aracınızda ciddi veya gelişmekte olan bir sorun olduğunu gösterebilir. Volkswagen Arıza Lambaları genel olarak her sürücünün karşısına gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle herkesin öğrenmesi hem sürüş sırasında hem de karşılaşılabilecek aksi bir olayda büyük bir artı sağlar.

İlginizi Çekebilir: Passat B7 Ne Demektir?

Aracınızı çalıştırdığınızda, çoğu gösterge paneli uyarı ışığı, el frenini çekip sürüşe başladığınızda sönene kadar kısa bir süre yanacaktır. Ancak bir veya daha fazla gösterge paneli uyarı ışığı veya sembolü yanmaya devam ederse, aracınızda bir sorun olabilir. Volkswagen gösterge paneli uyarı ışıklarının çoğu, uyarı ışığının ciddiyetini size göstermek için bir trafik ışığı sistemi kullanmaktadır. Volkswagen Arıza Lambaları sistemi genel olarak dünyanın her yerinde şu şekilde işler: 

Yeşil: Sistem doğru çalışıyor veya şu anda kullanımda.
Sarı: Bir şey doğru çalışmıyor. Ekstra özen gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol edin.
Kırmızı: Ciddi ve potansiyel olarak tehlikeli bir sorun var. Güvenli olduğu anda araç kullanmayı bırakın.

Bugünkü yazımızda ise Volkswagen arıza lambaları hakkında detaylı bir rehber yapacağız. Gelin yakından incelemeye başlayalım!

İçerik Tablosu

Volkswagen Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor?

Volkswagen Fren Sistemi Uyarı Lambası

  Volkswagen Fren Sistemi Uyarı Lambası

Volkswagen Direksiyon Kilidi Uyarı Lambası

Volkswagen Hidrolik Direksiyon Uyarı Lambası

Volkswagen Elektronik Güç Kontrolü (EPC) Uyarı Lambası

Volkswagen Dizel Partikül Filtresi (DPF) Uyarı Lambası

Volkswagen Motor Arıza Lambası

Volkswagen Akü Arıza Lambası

Volkswagen Lastik Basıncı Uyarı Lambası

Volkswagen Direksiyon Kilidi Lambası

Volkswagen Elektronik Denge Programı (ESP) Uyarı Lambası

Volkswagen Motor Yağı Basıncı Uyarı Lambası

Volkswagen Motor Soğutma Sistemi Uyarı Lambası

Volkswagen Havalı Süspansiyon Uyarı Lambası

Volkswagen ABS Uyarı Lambası

Volkswagen Arka Spoyler Uyarı Lambası

Volkswagen Glow Plus Motor Yönetimi Uyarı Lambası

Volkswagen Ön Destek Uyarı Lambası

Volkswagen Fren Balatası Uyarı Lambası

Volkswagen Fren Uyarı Lambası 

Volkswagen Şanzıman Arıza Lambası 

Volkswagen Adaptif Hız Sabitleyici Uyarı Işığı

 

Modern Volkswagen otomobiller, araçtaki her bir sistemin nasıl davrandığını izleyen çok sayıda sensörle doludur. Gösterge panelindeki ışıklar hangi sistemlerin kullanımda olduğunu gösterir ve aynı zamanda bu sistemlerden birinin olması gerektiği gibi çalışmadığını da vurgular.

Volkswagen gösterge panelinizdeki sarı yanıp sönen sembolün ne anlama geldiğinden emin değil misiniz? Her bir VW uyarı ışığının ne anlama geldiğini, neden yandığını, sorunun ne kadar acil olduğunu ve bunları gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için kılavuzumuzu okuyun.

Volkswagen Fren Sistemi Uyarı Lambası

El frenini tamamen bıraktıktan sonra bu kırmızı ışık yanmaya devam ederse veya sürüş sırasında yanarsa, fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu veya Otomatik Frenleme sisteminin düzgün çalışmadığını gösterebilir. Bu durumda ABS uyarı ışığı da yanacaktır.

Bu, en ciddi VW uyarı ışıklarından biridir ve sürücüler bunu mümkün olan en kısa sürede çözmelidir.

Volkswagen Fren Uyarı Sistemi Lambası Yanarken Araç Kullanabilir miyim?

Bunu riske atmanızı pek önermiyoruz. Frenler aracınızın en önemli güvenlik özelliklerinden biridir, bu nedenle bu kırmızı uyarı ışığını gördüğünüzde hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Araç kullanırken kırmızı fren uyarı ışığı yanarsa, kenara çekmeli ve güvenli olduğu anda durmalısınız. Fren hidroliği seviyenizi kendiniz kontrol etmeyi bilmiyorsanız, bu işi profesyoneller yapacaktır, bu nedenle kendinizi bir servise götürün.

Volkswagen Motor Arıza Lambası

Volkswagen araçlarında buna Emisyon Kontrol veya Motor Yönetim Lambası denir, ancak siz muhtemelen bunu kontrol motoru ışığı olarak bilirsiniz.

Kontrol motoru uyarı ışığı yandığında, genellikle gaz pedalına bastığınızda güç eksikliği veya tekleme gibi motorun düzgün çalışmadığını gösteren belirtiler de yanar. Bu ışık, bozuk bir elektrik sensörü gibi küçük sorunlardan çok daha büyük bir mekanik soruna kadar bir dizi arızaya işaret edebilir.

Volkswagen Motor Arıza Lambası Yanarken Aracımı Sürebilir miyim?

Kontrol motoru ışığı yanarsa aracınızı bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz. Bu Volkswagen uyarı ışığı yanarken aracınızı sürmeye devam ederseniz, motorunuzda daha fazla ve onarılamaz hasara neden olabilirsiniz.

Volkswagen Elektronik Güç Kontrolü (EPC) Uyarısı

EPC, bilgisayarlı bir ateşleme ve motor yönetim sistemidir. Volkswagen araçlarında Benzinli Motor Yönetim Lambası olarak adlandırılan bu uyarı ışığı genellikle gaz kelebeği sisteminde bir sorun olduğunu gösterir ve genellikle kontrol motoru ışığı veya denge kontrolü uyarı ışığı gibi diğer Volkswagen uyarı ışıklarıyla birlikte yanar.

Muhtemelen motorun düzgün çalışmadığını fark edeceksiniz ve bilgisayar otomobili otomatik olarak ‘güvenli’ moda geçirebileceğinden otomobilin sürüşü yavaşlayabilir.

Volkswagen EPC Lambası Yanarken Araç Kullanabilir miyim?

EPC ışığı yanarsa, araç kullanmak için hala güvende olmalısınız, ancak sorunun ciddiyeti büyük ölçüde değişebileceğinden, daha fazla hasarı önlemek için hemen kontrol ettirmeye devam etmelisiniz.

Volkswagen Hidrolik Direksiyon Sistemi Uyarı Lambası

EPAS (elektrik destekli direksiyon) uyarı ışığı olarak da bilinen bu ışık, hidrolik direksiyonda bir sorun olduğunu gösterir.

Volkswagen Hidrolik Direksiyon Lambası Yanarken Aracımı Kullanmaya Devam Edebilir miyim?

Direksiyon sistemi arızalanırsa, aracın manevra yapmasının daha zor olduğunu fark edeceksiniz ve ekstra dikkat göstermelisiniz. Volkswagen arıza lambaları arasında bu işaret ile direksiyon yardımı olmadan yüksek otoyol hızlarında sürmek tehlikeli olabilir.

Elektrikle çalışan sistemler için bu sorunun giderilmesi bilgisayarın yeniden başlatılması kadar basit olabilir. Durmak için güvenli bir yer bulun ve aracı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Işık yanmaya devam ederse, aracınızı mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmelisiniz.

Volkswagen Direksiyon Kilidi Uyarı Lambası

Direksiyon kilidi, kontak kapalıyken biri direksiyonu hareket ettirmeye çalışırsa direksiyon simidini etkili bir şekilde kilitleyerek anahtarı olmayan birinin aracı sürmesini engelleyen bir hırsızlık önleme cihazıdır.

Volkswagen Direksiyon Kilidi Lambası Yanarken Aracımı Sürebilir miyim?

Sarı uyarı ışığı, sistemde mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmeniz gereken bir arıza olduğunu gösterir. Volkswagen arıza lambaları içinde sürüş sırasında ışık kırmızı yanarsa, derhal ve dikkatlice durmanız ve yol yardımı çağırmanız gerekir, çünkü direksiyon simidi potansiyel olarak kilitlenebilir ve potansiyel olarak hayati tehlike oluşturabilir.

Volkswagen Motor Soğutma Sistemi Uyarı Lambası

Bu ışık, soğutma sıvısı seviyesi azaldığında ve motor aşırı ısındığında yanacaktır. Bunun nedeni sistemdeki bir sızıntı olabilir veya kafa contası arızası gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Volkswagen Motor Soğutma Sistemi Lambası Yanarken Aracımı Sürmeye Devam Edebilir miyim?

Bu ışık kırmızı yanıyorsa derhal durmalısınız, çünkü yeterli soğutma sıvısı olmadan motorunuz o kadar ısınabilir ki kendi kendine kaynak yaparak onarılamaz hasara neden olabilir.

Kaputun altındaki soğutma sıvısı deposunun yan tarafındaki göstergeyi kontrol etmeden önce durun ve motor soğuyana kadar bekleyin, gerekirse ilave edin.

Kaputun altındayken, belirgin bir sızıntı olup olmadığına bakın. Herhangi bir kaçak göremiyorsanız ve ilave ettikten sonra ışık sönüyorsa yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ekleme yaptıktan sonra ışık tekrar yanarsa, altta yatan sorunu gidermek için bir serviste kontrol ettirmelisiniz. Volkswagen arıza lambalarında bu işaret ile karşılaştıktan sonra ciddi bir sıkıntı yaşamamak için devamlı olarak bakımda yapabilirsiniz.

Volkswagen Motor Yağı Basıncı Uyarı Lambası

Yağ sıcaklığı çok yükseldiğinde veya yağ seviyesi ya da basıncı çok düştüğünde sarı yağ uyarı ışığı yanar. Yağ motoru etkili bir şekilde yağlamıyorsa, pahalı ve hatta onarılamaz motor hasarlarına yol açabilir, bu nedenle hızlı hareket etmek önemlidir.

Volkswagen Motor Yağı Basınç Işığı Yanarken Aracımı Kullanmaya Devam Edebilir miyim?

Bu ışık yandığında mümkün olduğunca çabuk durmalısınız

Volkswagen Havalı Süspansiyon Uyarı Lambası

Bu uyarı ışığı yanarsa muhtemelen VW aracınızın kullanımının daha zor olduğunu, daha az dengeli olduğunu ve yere normalden daha alçak olduğunu fark edeceksiniz. Tekerleklerin üzerinde bulunan ve sürüşünüzü yastıklayan şişirilebilir torbalardan birinde bir sızıntıya işaret edebilir veya hava kompresöründe bir sorun olduğunu gösterebilir.

Volkswagen Havalı Süspansiyon Lambası Yanarken Aracımı Sürmeye Devam Edebilir miyim?

Sorunun ciddiyeti güvenli sürüş kabiliyetinizi etkileyecektir. Yol tutuşu kötüyse, güvenli olduğu anda durmalı ve yol yardımı çağırmalısınız.

Yol tutuşu olumsuz etkilenmese bile, süspansiyon olmadan herhangi bir çarpma veya darbenin etkisi aracın gövdesine aktarılır ve önemli hasara neden olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirmek için dikkatli bir şekilde bir servise gidin.

Volkswagen Akü Arıza Lambası

Volkswagen Arıza Lambalarında bu gösterge uyarısı, sürüş sırasında akünün şarj olmadığını gösterir. Bunun nedeni aracınızın elektrik sistemindeki bir sorun olabilir ve arızalı alternatör, arızalı akü, kötü elektrik bağlantısı veya hasarlı kablo tesisatı gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Volkswagen Aracımın Şarj Lambası Yanarken Aracımı Sürmeye Devam Edebilir miyim?

Aracınız akü bitene kadar normal şekilde çalışacaktır ancak akü bittikten sonra aracınızdaki hiçbir şey çalışmayacaktır. Volkswagen Arıza Lambaları bu durum bazen çok önemli gibi gözükmese de uzun yol sürüşlerinde ciddi sıkıntılar yaratabilir.

Volkswagen Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS) Uyarı Lambası

ABS, ani bir duruş yapmanız gerektiğinde veya buz ve sel gibi zorlu sürüş koşullarında sürüş yaparken gerçekten devreye giren önemli bir güvenlik özelliğidir.

Volkswagen ABS Lambası Yanarken Aracımı Sürebilir miyim?

Volkswagen arıza lambalarında ABS ışığı kendi kendine yanarsa, normal, yardımsız frenlemeye devam etmeniz gerekir, bu nedenle yolculuğunuza devam etmek güvenlidir. Ancak mesafenizi koruyun, ekstra dikkat gösterin ve mümkün olan en kısa sürede kontrol ettirin. Fren uyarı ışığı ile birlikte yanarsa, fren sisteminin arızalandığını gösterebilir ve derhal durup kurtarma için destek ekipleri aramalısınız.

Volkswagen ESP (Elektronik Stabilizasyon Programı) Uyarı Lambası

Bu uyarı ışığı çekiş kontrolünde bir sorun olduğunu gösterir. Yanıp sönüyorsa, ESP sistemi müdahale ediyor demektir – örneğin, kaygan bir yolda sürüyorsanız. Işık yanık kalırsa ESP sistemi devre dışı bırakılmış demektir.

Volkswagen EPS Lambası Yanarken de Aracımı Sürebilir miyim?

Bu sistem yalnızca gevşek zeminde veya buzda çekişi kaybettiğinizde devreye girdiğinden, normal yol yüzeylerinde dikkatli bir şekilde sürmenizde bir sakınca yoktur.

ESP sistemini yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz. Kontrol etmek için motoru durdurup yeniden çalıştırmayı deneyin. Volkswagen arıza lambalarında bu işaret yeniden çalıştırdıktan sonra ışık yanmaya devam ederse, ESP sistemi önemli bir güvenlik özelliği olduğu için bir serviste kontrol ettirin.

Volkswagen Şanzıman Arıza Lambası

Bu uyarı ışığı Volkswagen arıza lambaları arasında şanzımanınızda bir arıza olduğunu gösterebilir. Genellikle şanzıman yağı sıcaklığının normalden yüksek olduğunu gösterir veya şanzıman yağı seviyenizin azaldığını ve doldurulması gerektiğini hatırlatabilir.

Volkswagen Şanzıman Lambası Yanarken Aracımı Sürmeye Devam Edebilir miyim?

Sürmeye devam etmek daha büyük hasara neden olabilir ve otomatik şanzımanların değiştirilmesi pahalı olabilir. Becerileriniz ve güveniniz varsa, şanzıman yağını kendiniz kontrol edebilir ve doldurabilirsiniz, ancak herhangi bir sorunun bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi akıllıca olacaktır.

Volkswagen Arıza Lambaları – Fren Uyarı Lambası

Fren lambalarınızdan biri veya daha fazlası yanmışsa bu ışık yanacaktır.

VW Fren Uyarı Lambaları Yanarken Aracımı Sürmeye Devam Edebilir miyim?

Bunu mümkün olan en kısa sürede değiştirmeniz gerekecektir, çünkü hem önemli bir güvenlik özelliğidir hem de fren lambası yanmıyorken araç kullanmaya devam ederseniz polis tarafından durdurulabilirsiniz. Volkswagen Arıza Lambaları böyle bir durumda size sözlü bir uyarı, 14 gün içinde lambayı tamir ettirmeniz için bir bildirim veya hatta para cezası ve ehliyetinize puan verebilirler.

Volkswagen Fren Balatası Uyarı Lambası

Volkswagen arıza lambalarında bu ışık yanarsa, bir sensör fren balatalarınızın çok ince olduğunu tespit etmiş demektir. Bu uyarı ışığı, fren balataları tehlikeli bir hale gelmeden önce yanmalıdır.

Volkswagen Glow Plus Motor Yönetimi Uyarı Lambası

Bu ışık normalde motorunuz ısınırken yanar, ancak yanıp sönüyorsa bu, düzgün çalışmadığını ve kızdırma bujilerinin değiştirilmesi gerekebileceğini gösterir.

Volkswagen Glow Plus Lambası Yanarken Aracımı Kullanmaya Devam Edebilir miyim?

Hayır, motora zarar verebilirsiniz. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel tarafından kontrol ettirin. Volkswagen Arıza Lambaları arasında bu işaret kızdırma bujilerindeki bir arıza, motora herhangi bir zarar gelmesini önlemek için motoru güvenli moda sokabilir, bu nedenle sorun giderilene kadar performansta gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz.

Volkswagen Arıza Lambaları – Ön Destek Uyarı Lambası

Volkswagen Arıza Lambaları modern araçlarda, aracınızın önündeki trafiği izleyen, çok yaklaştığınızda sizi uyarmak için öndeki araçların mesafesini ve göreceli hızını ölçen bir ön destek sistemi olabilir. Hatta çarpışma tehlikesi altında olduğunuzu algılarsa acil frenleme için frenleri hazırlar.

VW Ön Destek Lambası Yanarken Aracımı Kullanabilir miyim?

Ön destek uyarı ışığı sarı yanıyorsa, bu sistemin düzgün çalışmadığı anlamına gelir ve aracınızı daha dikkatli kullanmalı ve tamir ettirmek için servise götürmelisiniz. Bu ışık bir çarpışma riski algıladığında kırmızı yanar ve çarpışmayı önlemek için kaçınma hareketi yapmanız veya fren yapmanız gerekir.

Volkswagen Adaptif Hız Sabitleyici Uyarı Lambası

Volkswagen Arıza Lambalarında son olarak Adaptif Hız Sabitleyiciye göz atalım. Bu arıza devreye alındığında, Hız Sabitleyici otomatik olarak aracınızın sizin seçtiğiniz bir hızda hareket etmesini sağlar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir