Alanında Dünya Rekoru Kıran Otomobiller – 2024

Bazı insanlar için otomobiller sadece bir yerden başka bir yere seyahat etmek için kullanılan bir makinedir. Öte yandan, bazı insanlar favori araçları ve en iyi özel modelleri ile ilgili her yönü bilmeyi severler. Açıkçası bir arabayı sadece büyüklüğü ya da değeri tanımlamaz, aynı zamanda bu bir para meselesidir. Bir aracın gücü ya da itiş gücü de rekor kırması için yeterli değildir, çünkü işin içinde birçok karmaşık faktör vardır. Tüm zamanların en ünlüleri ve daha fazla dünya rekoru kıran otomobiller, detayları ve gerçekler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıda bir liste oluşturduk. Gelin bu listeye yakından bakarak inceleyelim!

Tüm Zamanların En Çok Dünya Rekoru Kıran Otomobilleri

1. Dinky – En Küçük Araba

Hiç ‘dinkies’ kelimesini duydunuz mu? Çocukken duymuş olmalısınız. 2018 yılında, Phoenix eyaletinde yaşayan doğuştan yetenekli bir çocuk, benzersiz ve rekor kıran bir şey yapmaya karar verdi. Ve bu doğru, tüm zamanların en sevilen kitabı “Guinness” rekorunda adından söz ettirmeyi başardı. Adı Austin Coulson’dı. Minik bir araba tasarladı ve geliştirdi, ya da bir dinky diyebilirsiniz. Dinky 25 inç yüksekliğinde ve 2 fit 1,75 inç genişliğindeydi. Bu minik arabanın uzunluğu ise yaklaşık 1,65 inçti.

Alanında Dünya Rekoru Kıran Otomobiller – 2024 (2)

Küçük boyutu ve genişliği ile araç saatte 25 milden fazla gidemiyordu. Bununla birlikte, otoyolun dışında kalırsa, birçok uzun sürüşe yol açabilir. Bu minik araba kelimenin tam anlamıyla hurdadan yapılmıştı. Austin bunu garajında Chevy Bel Air’in gövdesini kullanarak denemeye karar verdi. Eklenen şeyler aktarma organları, şanzıman ve tabii ki motordu.

Aracın boyutu hakkında konuşulmak ne kadar garip gelse de herkesin ilgisini kolaylıkla çektiğini söyleyebiliriz. Özellikle kendisinde bulunan farları, arka lambaları, dönüş sinyali olan emniyet kemerleri ve koruma için bir cam kalkanı aracı epeyce ön plana çıkarıyor.

2. Dodge Power Wagon – En Büyük Araba

Bazı insanlar arabalara deli olurlar ve ellerinde fantastik ve egzotik araba koleksiyonları bulundururlar. Dünyanın milyarderi ve Arapların eski kralı Hammed Şeyh’i unutmayın. Devasa kamyonlar da dahil olmak üzere pahalı ve çarpıcı arabalardan oluşan muazzam bir koleksiyona sahip. Geniş ama muazzam araba koleksiyonlarından biri Dodge Power Wagon’un dev bir kopyasını içeriyor; bu sadece bir araba değil, bir lüks.

İçinde merkezi soğutmalı yatak odaları, banyolar ve kaçırılmaması gereken bir oturma odası ile canlı bir mutfak var. Ayrıca arkasında bir de bahçesi var. Sadece bir araba mı yoksa bir yaşam alanı mı olduğunu düşünmelisiniz, her ikisi de. Öyle pahalı bir parça ki farları bin pound değerinde ve bu canavar o kadar devasa ki bir petrol tankeriyle taşınması gerekiyor. Genel olarak, devasa bir parça ve gerçekten de dünya rekoru kıran bir otomobil.

3. Evija – En Güçlü Üretim Otomobili

Her şey değişiyor ve teknoloji büyüyor; her varlığın zihni de öyle. İngiltere’nin ünlü çok yönlü otomobil üreticisi Lotus’u hatırlıyor musunuz? Evet, yine kimsenin düşünemeyeceği bir şey yaptı. Temmuz ayı olan 2019’da, Evija adlı en güçlü elektrikli spor otomobilini yayınladı. Bu sıradan bir parça değil. Bu parça 2000 beygir gücüne sahip ve süper hızlı. Otomobil üreticisi böyle bir deneme yapmadı, ancak lotus bu güçlü Araba Evija’nın 1-186mph’yi 10 saniyeden daha kısa sürede kat edebileceğini açıklıyor. Hayal edebiliyor musunuz? Fırtına gibi. Gücün nasıl sağlandığını bize bildirin. Tekerlekler itiş ve güç için gerekli sağlayıcılardır.

Vurgu, tek hızlı helisel dişli zemin karasal dişli kutuları tarafından uygulanır ve bu güç her iki şafta da verilir. Ve daha çekici görünmesi için Evija, kısıtlayıcı yarıçapı küçük bir salınımla güvence altına alarak tekerleklerine güç itişi gönderecektir. Bu kötülüğün maliyetinin 1.7 milyon pound olduğu tahmin ediliyor. Farklı renklere ve iç tasarıma sahip 130’dan fazla Evija için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Lotus Evija’nın tasarımı, aerodinamik ve performans odaklı bir yaklaşıma sahiptir. Yarı karbon fiber monokok şasi ve karbon fiber gövde, hafifliği ve dayanıklılığı bir araya getirerek üst düzey performans sağlar. Çift renkli karbon fiber detaylar ve çıkartmalar, aracın sportif karakterini vurgular.

4. Ferrari – Satılan En Pahalı Araba

Resmi haberlere göre, Dünya Ana’nın en pahalı arabasının 12 milyon pound olduğu tahmin ediliyor ve bu pahalı parça bir açık artırmada satıldı. Bu arabanın modeli bir Ferrari 250 GTO. Ferrari’yi sevenler bunun değerini ve kıymetini bilirler. Daha da ilginci, bu güzel Ferrari modelinin sahibi, tüm zamanların ünlü DJ jokeyi ve Chris Evans’tan başkası değil. Bu muhteşem ve şaşırtıcı değil mi?

Alanında Dünya Rekoru Kıran Otomobiller – 2024 (2)

Aksine, pahalı bir fiyata satılan bir başka şaşırtıcı derecede muhteşem araba Bugatti Type 57S Atlantic. Bu parçanın maliyeti 20-40 milyon pound değerinde ve bu modelin dört unsuru geliştirildi ve şimdiye kadar ikisi satıldı ve ikisi hala sahiplerinin onları zarif ve gururlu bir şekilde satın almasını bekliyor.

Ferrari, İtalyan otomobil üreticisi ve yarış takımı olarak dünya genelinde prestijli ve yüksek performanslı spor otomobilleriyle bilinen bir markadır. 1939 yılında Modena, İtalya’da Enzo Ferrari tarafından kurulan şirket, özellikle yarış otomobilleri üretimiyle başladı. Ferrari’nin marka ismi özellikle Formula 1 yarışlarındaki üstün performansı ve şampiyonluklarıyla birlikte otomobil dünyasında efsanevi bir konuma ulaşmıştır. Ferrari’nin spor otomobilleri ise özellikle zarif tasarımları, güçlü performans özellikleri ve mükemmel sürüş dinamikleriyle tanınır. Şirketin ürettiği otomobiller genellikle yüksek hızlara, yüksek fiyatlara ve lüks detaylara odaklanmıştır. Ferrari’nin modelleri arasında ikonik olanlar arasında Testarossa, F40, Enzo Ferrari, LaFerrari ve daha yakın dönemde tanıtılan SF90 Stradale gibi otomobiller bulunmaktadır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir