Teknoloji

Telegram Nedir? Telegram Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Telegram, anlık mesajlaşma ve görüntülü konuşma yapılabilen bir sosyal medya uygulamasıdır. Son derece güvenlik hizmetleriyle öne çıkan uygulama Rus merkezlidir. Yapımcı ve programcısı olan Pavel Durov, uygulamayı tasarlarken insanların ihtiyaçlarına yön vermesi doğrultusunda oluşturduğunu açıklamıştı. Uygulamamızda bulunan sohbet yerinde ses kaydı, fotoğraf, resim, video ve stickerlar olmak üzere 2 GB dosya boyutunu aşmayacak biçimde paylaşım yapabilmektesiniz. Ağustos 2013 tarihinde kullanıcıların hizmetine sunulan Telegram’ın şu anda yaklaşık 500 Milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Uygulamamız Mobil cihazlarda (İOS, Windows Phone, Android) ve bilgisayarınızda kullanabilmektesiniz. Karşılıklı sohbet ettiğiniz insanlarla sadece özel mesaj yoluyla değil Kanal ve grup kurarak da konuşabilmektesiniz.

İlginizi Çekebilir: Yahoo Nedir? Yahoo Hesabı Nasıl Oluşturulur? 

Uygulamayı kullanmanın oldukça fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birisi de diğer rakiplerinde olmayan Kanal ve Grup özellikleridir. Kanal kurarsanız belirlediğiniz kategoride insanlara bilgiler verebilir, etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Grupta ise arkadaşlarınızla birlikte konuşabilir, oyunlar oynayıp eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Bir diğer özelliği aslında en önemli olan ‘’Güvenlik’’ konusudur. Uygulama son zamanlarda yaptığı açıklamada, Hiçbir hükümete ve 3. Parti yazılımlarına kurulduğu günden itibaren veri ve bilgi paylaşımı yapılmadı açıklamalarında bulunmuştu. Diğer rakiplerine göre daha çok dikkat çekmesinin nedeni de bu oldu.

Telegram Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Anlık olarak yazılı ve görüntülü konuşma desteği sağlayan sosyal medya uygulamalarından birisi olan Telegram son zamanlarda hızlı bir yükseliş yakalayarak rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. Güvenlik açısından kullanıcılarına rahat bir kullanım sağlayarak da dikkat çekmeyi başardı. Uygulama hesabı oluşturmak istiyorsanız aşağı kısımda yer alan maddeleri incelemeniz yeterli olacaktır.

Hesap oluşturmak için:

 • App Store veya Google Play Store üzerinden uygulamasını indiriyoruz.
 • Uygulamayı açtıktan sonra karşımıza çıkan yerden telefon numaramızı giriyoruz.
 • Gelen doğrulama kodunu buraya girerek yeni hesabımızı oluşturuyoruz.
 • Ardından açılan Profil sekmemizden profil resmimizi, ad, soy ad ve doğum tarihimizi girerek hesap açma işlemimizi tamamlıyoruz.

Telegram Kimindir?

Uygulama Pavel Durov isimli bir Rus girişimci ve programcı tarafından kurulmuştur. Eskiden kurmuş olduğu VK adlı uygulamanın CEO görevliğini yaptı. Belirli nedenlerle uygulamadaki yollarını ayırınca Telegram isimli projesini yayınladı. Bu projesi diğer yaptıklarına göre daha çok beğenildi ve çokça başarı elde etti. Google Play Store ve App Store üzerinde çıktığı günden bu yana yaklaşık 1 Milyar kadar indirme alan uygulama kullanıcılar tarafından oldukça beğeniliyor.

Telegram Kullanmak için 5 Neden!

 • Uygulama içerisinde yer alan Botlar ile platformu daha eğlenceli hale getirin.
 • 2 GB’a kadar dosya gönderebilme özelliği.
 • Tamamen reklamsızdır, kullanıcıya hitap eder.
 • Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gider.
 • Süreli mesajlar ile gönderilen mesajların bir zaman sonra otomatik silinmesi.

Telegram Nasıl İndirilir?

Telegram Bilgisayar, Android ve İOS cihazlarda kullanılabilmektedir. Diğer platformlara da hizmet vermeye başlanacağı geçen ay söylentiler arasındaydı. Web üzerinden indirip kullanmak için bu bağlantıyı: telegram.com Android için buradan ve İOS işletim sistemi için buradan indirip kullanabilirsiniz.

Telegram Nedir Telegram Nasıl Kullanılır

Ücretli midir?

Kısaca cevap vermek gerekirse, hayır ücretli değildir. Uygulama sizden indirmek ve ömür boyu kullanmanız için hiçbir ücret istememektedir. Uygulama içerisinde herhangi bir özellikte ek paket gibi şeylerde bulunmuyor.

Hesaba Nasıl Giriş Yapılır?

Telegram uygulamasını indirdikten sonra giriş yapabilmeniz aslında oldukça basittir. Bu işlem için sadece indirdiğiniz uygulamasını tıklayıp açmanız yeterli olacaktır. Giriş yaparken önceden kayıt olduğunuz için e-posta ve şifre gibi şeylerde istemeyecektir. Uygulamayı daha sonra silip tekrar indirirseniz doğrulama SMS’i ile giriş yapıyorsunuz.

Nasıl kullanılır?

Telegram uygulaması anlık mesajlaşma içeren bir online uygulamadır. Uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza sohbet yeri çıkacaktır. Daha önceden arkadaşlarınızla görüştüyseniz burada yer alan sohbet yerlerinden konuşmalarınızı yönetebilirsiniz. Sağ altta kalan kalem ikonu ile tekrardan yeni bir sohbet başlatabilirsiniz. Sol üstte olan üç noktaya tıklarsanız Yeni Grup, Kişiler, Aramalar, Yakındaki Kişiler, Kayıtlı Mesajlar ve Ayarlar sekmesini kullanabileceksiniz.

Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

Telegram hesabımızı kalıcı olarak silememekteyiz. Sadece geçici olarak dondurabiliriz. Silmek istiyorsak da uygulamayı mobil cihazınızdan silmeniz yeterli olacaktır.

Hesabınızı geçici olarak silmek için:

 • Uygulamaya giriyoruz.
 • Ana menü ekranını sağa kaydırarak Ayarlara tıklıyoruz.
 • ‘’Güvenlik ve Gizlilik’’ seçeneğine tıklayıp devam et diyoruz.
 • Burada Gelişmiş bağlantısının altında yer alan ‘’Hesabımı Sil’’ butonuna tıklıyoruz.
 • Açılan yerden hesabınızı 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl zaman dilimi olarak kapatabilmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir