Google Hakkında Genel Rehber – 2024

Google, İnternet Dünyasının çıkmaya başladığı ilk zamanlarda bir anda parlamıştır. Çevrim içi arama, reklam uygulamaları ve bilgiyi tüm evrene yaymaya çalışan bu hizmet insanlık adına yapılan en büyük sistemlerden birisidir. Sergey Brin, Eric Schmidt ve Larry Page isimli üç yazılımcı arkadaş 1998 tarihinde kurdukları bu şirkette günümüzde bile ortaklık ve çalışmalarını hala sürdürmektedirler. İnsanlar bu arama motoru sayesinde aradıkları her şey tek tıkla bulabiliyorlar. Üstelik hiçbir ücret ödemeden! Yaptığımız araştırmalar sonucunda ise Alexa adı verilen internet sitelerinin ziyaretçilerini ölçen bu sistemde, Google birinci sırada gösterilmektedir. Çoğu hizmetiyle de ilk 10 listesinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Araç Bakımı İçin Değerli İpuçları – 2024

Google Kimindir?

4 Eylül 1998 senesinde üç ortak arkadaş olan Larry Page, Eric Schmidt ve Sergey Brin isimli yazılım geliştiricileri tarafından halka hizmet edilmesi için sunuldu. Merkezi Mountain View, Kaliforniya’da olan şirketin toplamda 120.000 kadar çalışanı bulunmaktadır. Servetleri ise 500 milyar dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. Dünya çapında hizmet vermekte olan bu sistem sadece arama yapma özelliği ile öne çıkmamaktadır. Gmail, YouTube, Google Maps ve Google Translate gibi hizmetlerle dünyadaki herkesi memnun ediyor.

Google Hakkında Genel Rehber – 2024

Google Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google, internet tarayıcısı ve reklam teknolojileri yapan bir Amerikan Anonim şirketidir. Dünyada yaklaşık 1 milyardan fazla insan her gün her saat Google’ı kullanmaktadır. 19 Ağustos 2004 tarihinde kullanıcılara sunuldu. Peki bir Google hesabı nasıl oluşturulur? Aşağıda yer alan maddeleri incelemeniz yeterli olacaktır.

Google Hesabı Oluşturmak için:

 • Ardından karşımıza çıkan yerden ‘’Kayıt Ol’’ butonuna basıyoruz.
 • Adınızı, Soy adınızı, Doğum tarihiniz, telefon numaranızı ve geçerli bir kullanıcı adı girerek İleri tuşuna basınız.
 • Güncel ve şahsınıza özel bir şifre oluşturup onaylıyoruz.
 • Sonraki tuşuna bastıktan sonra yeni bir Google Hesabı oluşturmuş oluyoruz.

Kurduktan sonra hizmetlerin hepsinden sınırsız faydalanabilirsiniz.

Google Çeviri Nedir?

İnternet dünyasına farklı bir renk katarak diller arası çevirebilme özelliği sunan bir sistemdir. Hizmete başlama tarihleri 28 Nisan 2006’dır ve ilk önce Arapça ve İngilizce çeviri kullanıcılara sunulmuştur. Bugün ise 100’den fazla dili desteklemektedir. Uygulamayı yaklaşık olarak günde 300 milyondan fazla kişi kullanıyor.

Google Hakkında Genel Rehber – 2024

Google Translate’de olup da fazla bilinmeyen özellikler;

 • İnternet sitesini çevirme özelliği: Herhangi bir yabancı dilde Web – İnternet sitesine girdiğinizde mouse’ın sağ tık tuşuna basarak bu özellikten faydalanabilirsiniz.
 • El Yazısını Çevirebilme Özelliği: Herhangi bir teknolojik alet üzerinden el yazısı ile yazılan yazıları Google Translate direkt olarak çevirebilmektedir.
 • Uzantı ve Belge Çevirileri: Herhangi bir dosyayı uzantı haline getirip yüklerseniz size çevirip sunmaktadır.
 • Sesli Çeviri: Konuşma özelliği sayesinde yabancı arkadaşlarınızla daha hızlı iletişim kurabilirsiniz.

Google Translate, App Store ve Google Play Store üzerinden de hizmet vermektedir. İndirerek direkt olarak hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Google Ücretli midir?

Google, kullanıcılarından arama yapma ve diğer hizmetleri kullanabilmesi adına hiçbir ücret istememektedir. Sadece ek olarak reklam çalışması ve eklentilerden faydalanmak isterseniz kişisel olarak belirli bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Google Şirket Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Google Şirket hesabı oluşturarak işletmenizi daha çok ön plana çıkarabilirsiniz. Örnek verecek olursak, Google Haritalara koyduğunuz bir fotoğraf veya videoyu kullanıcılar aratarak baktığında, dikkatlerini çekip işletmenizi değerlendirerek sizlere ulaşacaktır. Bu sayede işletmenizin müşteri kapasitesini de arttırabilirsiniz.

Google Hesabına Nasıl Giriş Yapılır?

Google’ın sunduğu sınırsız özelliklerden yararlanmak için kayıt olmanız gereklidir. Kayıt olduktan sonra Gmail, Google Drive, Google Görseller, Google Plus, Google Haritalar ve Youtube gibi birçok hizmetten faydalanabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra nasıl giriş yapabileceğinizi bilmiyorsanız aşağı kısımda yer alan adımları takip ederek uygulamanız yeterli olacaktır.

Google Hesabınıza giriş yapmak için:

 • Google.com resmî sitesine veya Google mobil uygulamasına giriş yapıyoruz.
 • Girdiğimiz yerin sağ üst tarafında bulunan yerde insan ikonuna basıyoruz.
 • Kayıt olurken kullandığımız e-posta, telefon numarası ve şifreyi buraya girerek Google hesabınıza giriş sağlayabilirsiniz.

Girdikten sonra arama yerinde tekrardan sağ üst butona basarsanız Google’ın size sunduğu özel hizmetleri görebilirsiniz.

Google Akademi Nedir?

Google, 2004 senesinde daha çok öğretmenler ve öğrencilerin işine yarayacak bir hizmet sundu. Google Akademi sayesinde araştırma yaptığınız veya yazacak olduğunuz bir konu hakkında buradan daha net bir bilgi elde edebilirsiniz.

Google Hakkında Genel Rehber – 2024

Google Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Google şifrenizi unuttuysanız veya giriş yapamıyorsanız şifrenizi sıfırlayabilir ve değiştirebilirsiniz. Şifrenizi tamamen değiştirdikten sonra giriş yaptığınız cihazlardan ve uygulamalardan çıkışınız yapılır.

Google Hesabınızın güncel şifresini değiştirmek için:

 • Mobil cihazınızdan Ayarlar sekmesine girerek sırasıyla ‘’Google’’ ve ‘’Google Hesabı’’ seçeneklerine basıyoruz.
 • Ardından üst kısımda kalan ‘’Güvenlik’’ seçeneğine tıklıyoruz ve Google’da Oturum açma butonunun altında kalan ‘’Şifre’’ kısmına basıyoruz.
 • Yeni ve artık güncel olarak kullanmak istediğimiz şifreyi buraya girerek işlemimizi sonlandırıyoruz.

Google Şifrenizi unuttuysanız sıfırlamak için:

 • Google’da oturum açma yerine gittikten sonra ‘’Şifremi Unuttum’’ kısmına tıklıyoruz.
 • Kayıt olurken kullandığımız e-posta veya telefon numarasından birisini girerek İleri diyoruz.
 • Ardından bize gelecek olan SMS veya mail’deki doğrulama kodunu Google’ın istediği yere giriyoruz.
 • Yeni oluşturmak istediğiniz şifreyi girdikten sonra işlemimiz tamamlanıyor.

Google Hesabı Nasıl Silinir?

Google hesabınızı tehlikeli ve güvende hissetmediğiniz bir zaman kapatabilirsiniz. Google ve Google hizmetlerinde yer alan içeriklerinizi yani e-postalarınızı, dosyalarınızı, takvimlerinizi, fotoğraflarınızı, satın almış olduğunuz üyelikleri, filmleri, oyunları, dizileri ve Google Play bakiyeniz tamamı kalıcı olarak hesap silme işlemi yaptığınızda gitmektedir. Hesabınızı geçici olarak dondurma gibi bir işlem şu anlık bulunmamaktadır. Sadece kalıcı olarak silebilirsiniz.

Hesabınızı kalıcı olarak silmek için:

 • Google hesabınızda oturum açtıktan sonra Ayarlara giriş yapıyoruz.
 • Bu kısımda yer alan ‘’Veri ve Kişiselleştirme’’ butonuna tıklıyoruz. Buradaki ‘’Bir hizmeti veya hesabınızı silin’’ kısmına basıyoruz.
 • ‘’Hesabınızı silin’’ diyerek Google hesabımızı kapatıyoruz.

Hesabınızı silmeden önce yapmış olduğunuz verileri indirme gibi bir şansınızda bulunmaktadır. https://support.google.com/accounts/answer/3024190 bağlantısına tıkladıktan sonra site içerisinde bulunan adımlardan eski yaptığınız işlemleri, satın aldığınız üyelik hizmetlerini telefonunuza ve bilgisayarınıza indirebilmeniz mümkündür.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir